All Products
-
Electric Aircraft Battery
-
UAV Drone Battery
-
Commercial Drone Battery
-
Private Hobbyist Drone Battery
-
Emergency Car Starter Battery
-
RC Model Battery
-
Lipo Racing Battery
-
RC Airplane Battery
-
RC Car Battery
-
Toys Battery
-
Jump Starter Battery
-
Jump Start Lipo Battery
-
E-cig Battery
-
Electronics Lithium Battery
-
Power Supply Lithium Battery
Contact Person :
sales
Keywords [ lithium battery for electronics ] match 88 Products.
11.1V 450mAh 3S 30C LiPo Battery With JST Plug For Micro RC Airplane
| Capacity: | 450mAh |
|---|---|
| Voltage: | 3S / 3Cell / 11.1V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 54g |
3.7V 1S 350mAh 35C LiPO RC Airplane Battery JST Plug For Mini RC model Toy
| Capacity: | 350mAh |
|---|---|
| Voltage: | 1S / 1Cell / 3.7V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 25g |
7.4V 2S 35C LiPO Battery JST Plug for Mini RC Toy Airplane Helicopter Quadcopter Drone
| Capacity: | 350mAh |
|---|---|
| Voltage: | 2S / 2Cell / 7.4V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 40g |
T Plug LiPo Battery Pack 30C 350mAh 3S 11.1V For RC Cars, RC Aircraft, RC Helicopter
| Capacity: | 350mAh |
|---|---|
| Voltage: | 3S / 3Cell / 11.1V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 50g( Approx.) |
3.7V 1S 350mAh 35C LiPO Battery For Mini RC Model Toy Airplane
| Capacity: | 350mAh |
|---|---|
| Voltage: | 1S / 1Cell / 3.7V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 25g |
4s 12000mah Lipo Battery 14.8v 25C High Capacity Private Hobbyist Drone Battery Pack
| Capacity: | 12000mAh |
|---|---|
| Voltage: | 4S / 4 Cell / 14.8V |
| Discharge Rate: | 25C |
| Max Burst Rate: | 50C |
| Wh: | 117.6 |
FULLYMAX Li-po Battery packs 30C 4400mAh 2S 7.4V with T Plug for RC Car Boat Truck Heli Airplane
| Capacity: | 4400 MAh |
|---|---|
| Voltage: | 7.4V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 225.5g |
FFULLYMAX LiPo Battery Pack 30C 4400mAh 3S 11.1V with T Plug for RC cars, RC aircraft, RC helicopters, F3A competition
| Capacity: | 4400 MAh |
|---|---|
| Voltage: | 11.1V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 318g |
FULLYMAX LiPo Battery Pack 30C 4400mAh 4S 14.8V with T Plug for RC cars, RC aircraft, RC Heli
| Capacity: | 4400 MAh |
|---|---|
| Voltage: | 14.8V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 410.5g |
Fullymax 7.4V 5000mAh 2S 30C Lipo Battery with DEANS/T-Plug for RC nitro Cars Rc Helicopters
| Capacity: | 5000 MAh |
|---|---|
| Voltage: | 7.4V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 254g |

