All Products
-
Electric Aircraft Battery
-
UAV Drone Battery
-
Commercial Drone Battery
-
Private Hobbyist Drone Battery
-
Emergency Car Starter Battery
-
RC Model Battery
-
Lipo Racing Battery
-
RC Airplane Battery
-
RC Car Battery
-
Toys Battery
-
Jump Starter Battery
-
Jump Start Lipo Battery
-
E-cig Battery
-
Electronics Lithium Battery
-
Power Supply Lithium Battery
Contact Person :
sales
Keywords [ lipo battery for aircraft ] match 61 Products.
30C 1600mAh 3S 11.1V LiPo Battery For RC Cars RC Aircraft RC Helicopters RC Truck
| Capacity: | 1600mAh |
|---|---|
| Voltage: | 3S / 3Cell / 11.1V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 126g |
4s 14.8 V Lipo Battery 4s 16000mah 25C Electric Aircraft High Rate Discharge
| Capacity: | 16000mAh |
|---|---|
| Voltage: | 4S / 4Cell / 14.8V |
| Discharge Rate: | 25C |
| Max Burst Rate: | 50C |
| Wh: | 236.8 |
Fullymax 6s 22.2 V Lipo Battery Pack 15C 27000mAh Commercial Drone Battery UAV UAS EVTO
| Battery Type: | Li-Po Battery |
|---|---|
| Capacity: | 27000 MAh |
| Volts: | 22.2V |
| Configuration: | 6S1P |
| Watt Hours: | 599.4Wh |
14.8V 4 Cell Lipo Battery 6s 22000mah Lipo Polymer Battery Aerial Photography Drone
| Battery Type: | Li-Po Battery |
|---|---|
| Capacity: | 22000 MAh |
| Volts: | 22.2V |
| Configuration: | 4S1P |
| Watt Hours: | 325.6Wh |
7.4V 900mAh 30C LiPO Battery With JR Plug For Universal Receiver Battery
| Capacity: | 900mAh |
|---|---|
| Voltage: | 2S / 2Cell / 7.4V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 48g |
T Plug LiPo Battery Pack 30C 350mAh 3S 11.1V For RC Cars, RC Aircraft, RC Helicopter
| Capacity: | 350mAh |
|---|---|
| Voltage: | 3S / 3Cell / 11.1V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 50g( Approx.) |
Lipo 3s 6500mah 55C Lipo Battery 11.1v Rc Aircraft Model Helicopter Batteries
| Model No.: | FB6500-55C-11.1V-WB |
|---|---|
| Model Description: | 3S2P 11.1V 6500mAh |
| Burst (10Sec): | 55C |
| Conti. C-rate: | 30C |
| Dimensions(H X W X L ): | 36.6x47x139 Mm |
Deans Plug LiPo Battery Pack 30C 1600mAh 4S 14.8V For RC Cars RC Aircraft RC Heli
| Capacity: | 1600mAh |
|---|---|
| Voltage: | 4S / 4Cell / 14.8V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 163g |
T Plug LiPo Battery Pack 30C 1000mAh 3S 11.1V For RC Cars RC Aircraft RC Helicopter
| Capacity: | 1000mAh |
|---|---|
| Voltage: | 3S / 3Cell / 11.1V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 90g |
XT60 Plug LiPo Battery Pack 30C 1000mAh 4S 14.8V For RC Cars RC Aircraft
| Capacity: | 1000mAh |
|---|---|
| Voltage: | 4S / 4Cell / 14.8V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 112g |

