All Products
-
Electric Aircraft Battery
-
UAV Drone Battery
-
Commercial Drone Battery
-
Private Hobbyist Drone Battery
-
Emergency Car Starter Battery
-
RC Model Battery
-
Lipo Racing Battery
-
RC Airplane Battery
-
RC Car Battery
-
Toys Battery
-
Jump Starter Battery
-
Jump Start Lipo Battery
-
E-cig Battery
-
Electronics Lithium Battery
-
Power Supply Lithium Battery
Contact Person :
sales
Keywords [ lipo battery for aircraft ] match 61 Products.
UAV Drone Lipo Battery Pack 6S 22.2V 15C 8300mAh Quadcopters Pesticide Spraying
| Battery Type: | Li-Po Battery |
|---|---|
| Capacity: | 8300mAh |
| Volts: | 22.2V |
| Configuration: | 6S1P |
| Watt Hours: | 184.26Wh |
30C 1250mAh 4S 14.8V LiPo Battery Pack With Deans Plug For RC Cars RC Aircraft RC Heli
| Capacity: | 1250mAh |
|---|---|
| Voltage: | 4S / 4Cell / 14.8V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 135g |
7.4V 900mAh 30C LiPO Battery For FPV Drone RC Helicopter Model Buggy Crawler Truck
| Capacity: | 900mAh |
|---|---|
| Voltage: | 2S / 2Cell / 7.4V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 56g |
6s 16000mah Lipo Battery 25C 22.2V Commercial Drone Battery
| Capacity: | 16000mAh |
|---|---|
| Voltage: | 6S / 6Cell / 22.2V |
| Discharge Rate: | 25C |
| Max Burst Rate: | 50C |
| Wh: | 355.2 |
7.4V 900mAh 30C LiPO Battery for FPV Drone RC Helicopter Model Buggy Crawler Truck
| Capacity: | 900mAh |
|---|---|
| Voltage: | 2S / 2Cell / 7.4V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 56g |
Muti Copter UAV Drone Battery 22000mah 22.2v Lipo Battery 6s 22000mah Fullymax 6cell 25C Quadcopter
| Capacity: | 22000mAh |
|---|---|
| Model Description: | 6S / 6Cell / 22.2V |
| Discharge Rate: | 25C |
| Max Burst Rate: | 50C |
| Wh: | 488.4 |
Stamina 5500mah 70c 44.4v 12s 5000mah Lipo Battery Live Up Rc Aircraft Batteries
| Model No.: | FB5500XT-12S |
|---|---|
| Model Description: | 44.4V 5500mAh 12cell |
| Burst (10Sec): | 70C |
| Conti. C-rate: | 120C |
| Dimensions(H X W X L ): | 56x46x315 Mm |
Fullymax 3.7v Battery 2200mah Lipo Battery 30C 60C 1s Rc high rate discharge Airplane Battery
| Capacity: | 2200 MAh |
|---|---|
| Voltage: | 1S / 1 Cell / 3.7V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 67g |
Micro Commercial Drone Battery 22000mah 6S 22.2V 25c Lipo Battery Fullymax Drone Battery
| Battery Type: | Li-Po Battery |
|---|---|
| Capacity: | 22000 MAh |
| Volts: | 22.2V |
| Configuration: | 6S1P |
| Watt Hours: | 488.4Wh |
6s 22000mah Lipo Battery Drone 22.2V 18C Charger Commercial Drone Battery
| Battery Type: | Li-Po Battery |
|---|---|
| Capacity: | 22000 MAh |
| Volts: | 22.2V |
| Configuration: | 6S1P |
| Watt Hours: | 488.4Wh |

