All Products
-
Electric Aircraft Battery
-
UAV Drone Battery
-
Commercial Drone Battery
-
Private Hobbyist Drone Battery
-
Emergency Car Starter Battery
-
RC Model Battery
-
Lipo Racing Battery
-
RC Airplane Battery
-
RC Car Battery
-
Toys Battery
-
Jump Starter Battery
-
Jump Start Lipo Battery
-
E-cig Battery
-
Electronics Lithium Battery
-
Power Supply Lithium Battery
Contact Person :
sales
Keywords [ electric aircraft battery ] match 62 Products.
FULLYMAX LiPo Battery Pack 30C 2700mAh 3S 11.1V with T Plug for RC cars RC aircraft RC Truck
| Capacity: | 2700mAh |
|---|---|
| Voltage: | 11.1V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 212g |
FULLYMAX LiPo Battery Pack 30C 2700mAh 4S 14.8V with T Plug for RC cars RC aircraft RC airplane
| Capacity: | 2700mAh |
|---|---|
| Voltage: | 14.8V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 275g |
FFULLYMAX LiPo Battery Pack 30C 2700mAh 6S 22.2V Li-po for RC airplane RC Heli RC aircraft
| Capacity: | 2700mAh |
|---|---|
| Voltage: | 22.2V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 401g |
FULLYMAX Li-po Battery packs 30C 4400mAh 2S 7.4V with T Plug for RC Car Boat Truck Heli Airplane
| Capacity: | 4400 MAh |
|---|---|
| Voltage: | 7.4V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 225.5g |
Fullymax 7.4V 5000mAh 2S 30C Lipo Battery with DEANS/T-Plug for RC nitro Cars Rc Helicopters
| Capacity: | 5000 MAh |
|---|---|
| Voltage: | 7.4V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 254g |
FULLYMAX LiPo Battery Pack 30C 5000mAh 3S 11.1V with Deans connector for RC cars, RC aircraft, RC helicopters
| Capacity: | 5000 MAh |
|---|---|
| Voltage: | 11.1V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 371g |
FULLYMAX LiPo Battery Pack 30C 5750mAh 3S 11.1V with XT60 connector for RC cars RC aircraft RC helicopters
| Capacity: | 5750mAh |
|---|---|
| Voltage: | 11.1V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 398g |
FULLYMAX LiPo Battery Pack 30C 3300mAh 2S 7.4V with T Plug for RC Car Boat Truck Heli Airplane
| Capacity: | 3300mAh |
|---|---|
| Voltage: | 7.4V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 165g |
FULLYMAX LiPo Battery Pack 30C 2700mAh 2S 7.4V with T Plug for RC Car Boat Truck Heli Airplane
| Capacity: | 2700mAh |
|---|---|
| Voltage: | 7.4V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 144g |
4s 12000mah Lipo Battery 14.8v 25C High Capacity Private Hobbyist Drone Battery Pack
| Capacity: | 12000mAh |
|---|---|
| Voltage: | 4S / 4 Cell / 14.8V |
| Discharge Rate: | 25C |
| Max Burst Rate: | 50C |
| Wh: | 117.6 |

