All Products
-
Electric Aircraft Battery
-
UAV Drone Battery
-
Commercial Drone Battery
-
Private Hobbyist Drone Battery
-
Emergency Car Starter Battery
-
RC Model Battery
-
Lipo Racing Battery
-
RC Airplane Battery
-
RC Car Battery
-
Toys Battery
-
Jump Starter Battery
-
Jump Start Lipo Battery
-
E-cig Battery
-
Electronics Lithium Battery
-
Power Supply Lithium Battery
Contact Person :
sales
Keywords [ electric aircraft battery ] match 62 Products.
7.4V 2S 35C LiPO Battery JST Plug for Mini RC Toy Airplane Helicopter Quadcopter Drone
| Capacity: | 350mAh |
|---|---|
| Voltage: | 2S / 2Cell / 7.4V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 40g |
3.7V 1S 350mAh 35C LiPO Battery For Mini RC Model Toy Airplane
| Capacity: | 350mAh |
|---|---|
| Voltage: | 1S / 1Cell / 3.7V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 25g |
Fullymax Lipo 4s 22000mah 14.8v Lipo Battery 25C Quadcopter Muti Copter Private Hobbyist Drone Battery
| Capacity: | 22000mAh |
|---|---|
| Voltage: | 4S / 4Cell / 14.8V |
| Discharge Rate: | 25C |
| Max Burst Rate: | 50C |
| Wh: | 325.6 |
30C 1250mAh 4S 14.8V LiPo Battery Pack With Deans Plug For RC Cars RC Aircraft RC Heli
| Capacity: | 1250mAh |
|---|---|
| Voltage: | 4S / 4Cell / 14.8V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 135g |
7.4V 900mAh 30C LiPO Battery for FPV Drone RC Helicopter Model Buggy Crawler Truck
| Capacity: | 900mAh |
|---|---|
| Voltage: | 2S / 2Cell / 7.4V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 56g |
7.4V 900mAh 30C LiPO Battery For FPV Drone RC Helicopter Model Buggy Crawler Truck
| Capacity: | 900mAh |
|---|---|
| Voltage: | 2S / 2Cell / 7.4V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 56g |
Fullymax 3.7v Battery 2200mah Lipo Battery 30C 60C 1s Rc high rate discharge Airplane Battery
| Capacity: | 2200 MAh |
|---|---|
| Voltage: | 1S / 1 Cell / 3.7V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 67g |
Muti Copter UAV Drone Battery 22000mah 22.2v Lipo Battery 6s 22000mah Fullymax 6cell 25C Quadcopter
| Capacity: | 22000mAh |
|---|---|
| Model Description: | 6S / 6Cell / 22.2V |
| Discharge Rate: | 25C |
| Max Burst Rate: | 50C |
| Wh: | 488.4 |
6s 16000mah Lipo Battery 25C 22.2V Commercial Drone Battery
| Capacity: | 16000mAh |
|---|---|
| Voltage: | 6S / 6Cell / 22.2V |
| Discharge Rate: | 25C |
| Max Burst Rate: | 50C |
| Wh: | 355.2 |
FFULLYMAX LiPo Battery Pack 30C 4400mAh 3S 11.1V with T Plug for RC cars, RC aircraft, RC helicopters, F3A competition
| Capacity: | 4400 MAh |
|---|---|
| Voltage: | 11.1V |
| Discharge Rate: | 30C |
| Max Burst Rate: | 60C |
| Weight: | 318g |

